niedziela, 22 maja 2011

W drodze po szczupłą sylwetkę.




Maszerować można niemal wszędzie, w dodatku nie trzeba płacić za to ani grosza. Dlaczego więc tak rzadko wybierasz się na spacer ?
Nie zakładaj z góry, że na chodzenie i tak szkoda czasu, bo przecież marsz spala mało kalorii. Jeśli będziesz szła bardzo bardzo szybko – z prędkością, jaką łatwiej biegnie się niż idzie – spalisz więcej kalorii, niż gdybyś w tym czasie biegła! Maszerując w ten sposób można spalić aż 200 kcl w 30 min. Innym sposobem na podniesienie tempa spalania kalorii w czasie wędrówki jest podchodzenie pod górkę. Dźwiganie własnego ciężaru ciała, krok za krokiem, coraz wyżej, pomaga spalić coraz więcej kalorii ( nawet 250 kcl w 30 minut), ujędrnia też pośladki i uda. Potrzebujesz celu, by zmusić się do rozpoczęcia regularnych wędrówek ? Kup psa lub weź udział w jednej z wielu imprez marszowych, które odbędą się w tym roku. Dla wszystkich jest Walkathon a dla zaawansowanych ekstremalny Harpagan.

sobota, 21 maja 2011

TRENUJ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU !

Oto 3 pomysły na wiosenny fitness i ćwiczenia , które sprawią, że uprawiany sport będzie łatwy i bezpieczny.
WSKOCZ W ŁYŻWOROLKI. Ponieważ jazda na nich wymusza ruchy nóg na boki, jak żaden inny sport ujędrnia pośladki i uda.
ĆWICZENIE : każdą nogą rób 3 serie po 10 półprzysiadów na jednej nodze.
IDŹ NA JOGGING. Bieg jest superspalaczem kalorii. Biegnąc po płaskim terenie możesz Spalic nawet 600 kcl/h, a przy tym ujędrnia całe nogi.
ĆWICZENIE : rób 3 serie po 10 półprzysiadów, umieszczając między plecami a ścianą piłkę stabilizacyjną.
WEJDŹ NA KORT. Tenis zmusza do wysiłku całe ciało, daje lepszą koordynację ruchową i równowagę. Intensywnie pracują nie tylko nogi, ale też brzuch, plecy i ramiona.
ĆWICZENIE : każdą nogą rób 3 serie po 12 wypadów w tył. W wypadzie wykonuj skręt tułowia w kierunku nogi pozostającej z przodu.

Woda.


Woda to jeden z sześciu podstawowych elementów odżywczych. Możesz przetrwać wiele dni, a nawet tygodni bez jedzenia, ale bez wody szybko zginiesz. Picie wody tylko dlatego, że jest to istotny składnik odżywczy, jest wystarczającym powodem, by robić to regularnie. Ma wyjątkowe właściwości – potrafi łagodzić, nawilżać, schładzać i ogrzewać. Woda znajduje się w pożywieniu i płynach. Ciało ludzkie składa się w około 60-70 procentach z wody. To jeden z głównych składników organizmu, niezbędny dla jego prawidłowego działania. Woda spełnia w organizmie wiele funkcji, między innymi odpowiada za transportowanie składników odżywczych, gazów, odpadów oraz termoregulację.
Jeśli założyłeś sobie, że będziesz pił zalecaną ilość wody – 2 litry dziennie – podziel to sobie na kilka etapów.
1. Pij wodę zaraz po przebudzeniu w ilości os 2 do 4 szklanek.
2. Planuj. Przed lunchem wypij połowę dziennego limitu i pół przed kolacją.
3. Dobierz rozmiar butelki. Spróbuj nosić non stop przy sobie półlitrową butelkę.
4. Zacznij od niewielkiego wysiłku i stopniowo zwiększaj obciążenie.
5. Napełnij butelkę – widok wody będzie Ci przypominał o konieczności uzupełnienia płynów.
6. Unikaj dużych ilości płynów w nocy, abyś nie musiał w nocy wstawać do toalety.
Materiał z książki E. Karpay – Fitness, zdrowie i uroda.  

piątek, 20 maja 2011

Zacznij od niewielkiego wysiłku i stopniowo zwiększaj obciążenie.

W Przypadku ćwiczeń, więcej nie zawsze znaczy lepiej. Pewnie już nie pamiętasz, ale zanim zacząłeś chodzić, najpierw musiałeś nauczyć się raczkować. To samo  dotyczy ćwiczeń fizycznych. Jeśli chcesz odnieść sukces swojego programu fitness i chcesz mieć dobre samopoczucie zarówno w trakcie ćwiczeń, jaki po nich, musisz zacząć ćwiczyć stopniowo.  Tu właśnie leży częsta przyczyna niepowodzenia. Wiele osób oczekuje, że ich ciało będzie w stanie od razu osiągnąć zakładany poziom obciążenia fizycznego – nie jest to ani realistyczne, ani zalecane. Po takim ostrym treningu czuja się po prostu źle i błędnie zakładają, że złe samopoczucie wynika z samego faktu podjęcia ćwiczeń.
Wolne tempo na początku jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy ostatnio wcale nie ćwiczyłeś. Pierwszy trening to jak wychodzenie ze śpiączki. Czy zacząłbyś od gwałtownego wstrząsu i rozkazu : „No dalej, dawaj, szybciej, mocniej, więcej, więcej…” ?
Zaczynając program ćwiczeń, powinieneś delikatnie obchodzić się z własnym ciałem. Jeśli zaczniesz powoli, Twój organizm zareaguje pozytywnie i korzystne efekty nowego programu fitness ulegną wzmocnieniu. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, zacznij od krótkich i łatwych ćwiczeń, dopóki Twój organizm nie przystosuje się do nowej formy aktywności.
Zrozumienie i zastosowanie podstawowych zasad i reguł treningu pozwoli Ci osiągnąć założone cele.
Artykuł z książki E. Karpay – Fitness, zdrowie i uroda.  

czwartek, 19 maja 2011

Spraw, aby ćwiczenia sprawiły Ci przyjemność.

Znajdź ćwiczenia, które lubisz i które sprawiają Ci przyjemność. Może to być coś, co kiedy już robiłeś, albo też coś całkiem nowego. Mogą to być ćwiczenia, które wykonywałeś na zajęciach WF-u w szkole średniej lub też coś, co Cię niedawno zainteresowało.
Możesz ćwiczyć razem z przyjacielem, sąsiadem lub kolegą z pracy – wspólne ćwiczenia mogą mieć charakter regularny lub okazjonalny. Psy zawsze chętnie towarzyszą nam podczas spacerów lub przebieżek. Upewnij się jedynie, że ćwiczysz z kimś, kogo lubisz, dzięki czemu zawsze będziesz chętnie oczekiwał na nadejście wspólnych chwil.
Postaraj się by ćwiczenia przyczyniły się do utworzenia miłej atmosfery. Które ćwiczenia sprawiają, ze masz lepsze samopoczucie i czujesz się po prostu pewniej ? Spraw sobie odpowiedni strój do ćwiczeń, w którym będziesz się dobrze czuł. Jeśli zawsze odkładałeś z myślą o takiej właśnie okazji stare koszulki, szorty i spodnie od dresu, przemyśl to jeszcze raz. Aby odnieść sukces, musisz mieć dobre samopoczucie i wysoko oceniać zarówno samego siebie, jak i to, co robisz. Jeśli chcesz wywrzeć na kimś dobre wrażenie, nie nakładasz swoich najgorszych ubrań. Dlaczego nie miałbyś zrobić czegoś dla samego siebie ? Już samo nałożenie ubrań, które przynoszą Ci radość, pozwoli Ci energiczniej przystąpić do ćwiczeń.
To samo dotyczy sprzętu sportowego. Jeśli będziesz z niego zadowolony, chętniej będziesz z niego korzystał, a jeśli nie będzie Ci w jakiś sposób odpowiadał, nie będziesz też miał ochoty ćwiczyć na nim. Jeśli na przykład podoba Ci się pomysł jeżdżenia na rowerze w ramach codziennych ćwiczeń, ale Twój rower chybocze się na wszystkie strony, wydaje jakieś dziwne dźwięki, a pedały nie pracują płynnie, powinieneś zastanowić się nad kupnem nowego roweru. Sprawdź wybrany model przed zakupem. Odpowiednio dobrany sprzęt decyduje o tym, czy ćwiczenia będą sprawiały Ci przyjemność, czy też zaczniesz serdecznie ich nienawidzić i w końcu z nich zrezygnujesz.
Artykuł z książki E. Karpay – Fitness, zdrowie i uroda.  

środa, 18 maja 2011

Podkreśl wagę ćwiczeń i zarezerwuj sobie na nie czas.

Zawsze udaje nam się znaleźć czas na te obowiązki, z których naszym zdaniem nie możemy zrezygnować. Punktualnie docieramy do pracy, stawiamy się na wizyty u dentysty i poświęcamy nieco czasu na przeczytanie gazety czy rozmowę telefoniczną. Znajdujemy na to wszystko czas, ponieważ są to dla nas czynności ważne. Jeśli potrafisz wyróżnić w swoim życiu coś naprawdę istotnego, zwykle dbasz o to i traktujesz z szacunkiem. Tak samo potraktuj ćwiczenia – zaplanuj je tak jak każde inne ważne wydarzenie, rezerwując czas, zachowując punktualność i jasno określając zarówno czas rozpoczęcia, jak i zakończenia. Korzystnym efektem ubocznym takiego rygorystycznego podejścia do czasu ćwiczeń jest to, że wszyscy naokoło zaczną postrzegać ten czas jako zarezerwowany jedynie dla Ciebie i nienaruszalny – nie będą Ci przeszkadzać błahymi sprawami.
Artykuł z książki E. Karpay – Fitness, zdrowie i uroda.  

wtorek, 17 maja 2011

Przygotuj się na sukces…

Wyciągnij swój terminarz czy kalendarz i przejrzyj plan na najbliższy tydzień. Wpasuj swoje treningi w codzienne obowiązki. Znajdź odpowiedni czas w ciągu dnia lub wieczorem i zarezerwuj go. Jeśli to konieczne, poproś o wsparcie rodzine lub znajomych. Powiedz im, jak ważny jest dla Ciebie czas poświęcony na ćwiczenia i w jaki sposób poszczególne osoby mogą Cię wesprzeć. Oportunistyczne spojrzenie na rozkład dnia z pewnością pozwoli Ci znaleźć trochę czasu na trening.
Często pada pytanie, która pora dnia jest najlepsza na ćwiczenia - rano, po południu czy wieczorem ? Odpowiedź brzmi - najlepszy czas to ten, w którym rzeczywiście będziesz mógł trenować. Niektórzy mają uporządkowany, regularny plan dnia i łatwo im zaplanować swój czas, tak by móc zawsze ćwiczyć w określonej porze. Natomiast u innych osób każdy dzień wygląda inaczej, dlatego też muszą korzystać z każdej nadarzającej się okazji do ćwiczeń.

ZACZNIJ SWÓJ TRENING JUZ TERAZ !
Artykuł z książki E. Karpay – Fitness, zdrowie i uroda.